Skip to main content

GÜVENLİK

NomuPay Güvenlik Bildirimi

TBD Lütfen interneti kullanırken ve özellikle şifreli işlemler yaparken bu bilgileri dikkate alınız.

Şifrelerinizi koruyun

API Şifresi, NomuPay Paneli şifresi veya SMS ile cep telefonunuza gönderilen SMS Şifresi ve/veya herhangi bir şifrerinizi kimseye söylemeyin, vermeyin ya da NomuPay Paneli dışında herhangi bir sayfaya tuşlamayın.

API Şifresi, NomuPay Paneli şifresi veya SMS ile cep telefonunuza gönderilen SMS Şifresinin kaybedilmesi veya çalınması durumunda 0212 286 27 18 numaralı NomuPay veya destek@nomupay.com.tr e-posta adresinden NomuPay’a ulaşarak bilgi verin. Şifrenizin iptal edilmesini veya değiştirilmesini istiyorsanız NomuPay’a ulaşarak talebinizi iletebilirsiniz.

Erişim verilerinizi dikkatli bir şekilde kullanın

Tıpkı dışarıda iş yaparken olduğu gibi, internetten şifreli işlemleri yaparken üçüncü tarafların şifre ve erişim verilerinizi görmediğinden her zaman emin olun. Bu özellikle şifreler için geçerlidir. Lütfen üçüncü tarafların şifrelerinize erişemediğinden de emin olunuz.

Erişim veya işlem verilerini cihazınıza kaydetmeyin. NomuPay sistemi, sizi güvenli bir şifre seçmeye ve ve düzenli aralıklarla değiştirmeye yönlendirecektir.

Verilerinizin şifreli olarak iletildiğinden emin olun

İnternette şifreli işlem yapan yerler her zaman için bir https protokolünü kullanmalıdır. Tarayıcınızdaki adres çubuğunun başlangıcı değiştiğinde bunun böyle olduğunu siz de görebilirsiniz. “http: //” ibaresi “https: //” ibaresine döner. “https: //” ibaresinin bulunmadığı web sitelerinde şifreli işlem yapmayın. “htt” harflerinden sonra gelen “p” harfini takip eden bir “s” harfinin olmasına dikkat etmenizi öneririz.

İşlem yapılan web sitesinin gerçekliğini kontrol edin

Gerçekten işlem yapmak istediğiniz web sitesinde olduğunuzdan emin olun. Bunu, siteyi her açtığınızda işlem yapmak istediğiniz web sitesinin URL’sini (web adresini) kendiniz yeniden girerek yapabilirsiniz. Dolandırıcılar tarafından sıklıkla çok benzer kelimeler kullanılarak orijinal web sitesi veya orijinal e-posta izlenimi oluşturulabilmektedir. Özellikle tarafınıza gönderilen e-postalarda @ işaretinden sonraki kelimenin harflerine dikkat edin. Web sitelerinde ise URL’de yer alan harflere dikkat etmeniz gerekmektedir.

İnternetteki şifreli işlemlerinizi mümkünse tek bir cihazla kısıtlamaya çalışın

Kamuya açık cihazlar kullanılırken özellikle dikkat edilmelidir. Her oturumdan işiniz bittikten sonra her defasında çıkış yapın ve ilgili cihazın önbelleğini silin.

Şifreleriniz asla cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi dijital cihazlara not etmeyin.

Hesap hareketlerinizi düzenli olarak izleyin

Hesap özetlerinizi düzenli olarak kontrol edin. İşlemleriniz şüpheli görünüyorsa, derhal 0212 286 27 18 numaralı telefondan veya destek@nomupay.com.tr e-posta adresinden NomuPay’a başvurun.

Phishing/Kimlik avı e-postalarını yok sayın ve bilinmeyen bir kaynaktan gelen iletilere hiçbir zaman yanıt vermeyin

NomuPay, sizden hiçbir zaman e-posta, telefon, faks veya SMS yoluyla erişim verileri ve şifre gibi gizli verileri istemeyecektir; yani, bu verileri iade etmenizi veya bildirmenizi veya erişim verilerini doğrudan girmenizi isteyerek sizden böyle bir talepte bulunmayacaktır. Bu tür mesajlar alırsanız, asla bu gibi e-postalar üzerinde bulunan web sitelerini veya linkleri tıklamayın, size e-posta içinde verilen talimatları asla uygulamayın ve derhal 0212 286 27 18 numaralı telefondan NomuPay’a başvurun.

Kablosuz bağlantılar

Tüm kablosuz bağlantılarınız için şifre korumasını ve şifrelemeyi etkinleştirin ve bunları periyodik olarak kontrol edin / değiştirin.

Cihazınızın güvenli olduğundan emin olun

İlgili Güvenlik Denetimlerinin (ör. Anti-Virüs Programları ve Firewall/Güvenlik Duvarları) yüklenmesi ve güncellenmesi yoluyla kişisel cihazınızın güvenli olduğundan emin olun.

Yazılım programlarını indirme

Lütfen, İnternet üzerinden Yazılım programı yüklemeleriyle ilişkili olan risklere dikkat edin. Ürünlerin ve satıcılarının orijinal ve güvenilir olduğundan emin olun.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen 0212 286 27 18 numaralı telefondan NomuPay’a ulaşın veya NomuPay İşyeri Hizmetleri’nin isyeri@nomupay.com.tr adresine e-posta gönderin.


Duyuru

Başkası Hesabına İşlem Yapıldığının Beyan Edilmesi Zorunluluğu 11.10.2006 tarihinde kabul edilen ve 18.10.2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5549 sayılı “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi” hakkında Kanun’un 15. maddesine göre; yükümlüler nezdinde veya aracılığıyla yapılacak kimlik tespitini gerektiren işlemlerde, kendi adına ve fakat başkası hesabına hareket eden kimse, bu işlemleri yapmadan önce kimin hesabına hareket ettiğini yükümlülere yazılı olarak bildirmediği takdirde, altı aydan bir yıla kadar hapis veya beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Bu itibarla, Kuruluşumuz nezdinde 5549 sayılı Kanun, ilgili yönetmelik ve tebliğler çerçevesinde kimlik tespiti gerektiren işlem yaptıran gerçek ve tüzel kişilerin başkası adına hareket etmeleri halinde, kimin hesabına hareket ettiklerini işlemi yapmadan önce Kuruluşumuza yazılı olarak beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır. Başkası adına işlem yapıldığının beyan edilmediği durumlarda, işlem yapan gerçek veya tüzel kişinin Kuruluşumuzca kendi nam ve hesabına işlem yaptığı kabul edilir.

Bilgilerinize sunarız.

NomuPay Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri Anonim Şirketi